Reklam
Blogtr.org

Kadında tüylenmenin nedenleri

Kadında tüylenmenin nedenleri
Reklam

Vücutta çıkan istenmeyen tüyler kadınların en büyük sorunları arasında yer alıyor.Tüylerde artış görülmesinin nedeni belki de hastalıklardır. Ancak tüylerin müdahale edemeyeceğimiz bölgelerde veya tarzda olması durumunda hirsutizm yani hormon bozukluğundan söz edilir. Kadınların erkek tipi kıllanması yani “Hirsutizm hastalığı”, modern yöntemlerle kısa sürede kontrol altına alınabiliyor. Gazi Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ender Çıkım Sertkaya, Hirsutizm ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Kıl nedir nasıl oluşur?

 

 

Ayak tabanı ve avuç içi hariç vücudumuzun her bölgesinde kıl kökleri bulunur. Vücudumuzu bulunan dağılımı ve yoğunluğu genetik olarak belirlenen kıllar kıl kökü sayesinde oluşur. Bazı kıl kökleri aktif olarak kıl üretimi yapar ve cinsiyet, ırk, yaş, hormonal durum gibi etkenlere göre vücutta daha az veya daha belirgin olan bir tüylenmeye neden olurlar.

Tüylenmenin nedenleri 

Androjen hormonları salgısı arttığında kana daha fazla hormon aktarılır ve böylece kıl köklerine de daha çok hormon ulaşır. Fazla miktardaki hormonlar kadınlarda dinlenme aşamasında bulunan ve erkek tipi bölgelerde bulunun kılların üretiminde artış olmasına neden olur. Ancak dinlenme döneminde olan kıl köklerinin uyarılması ile koyu renkte ve sert kıllar çıkar. Bunun dışında ciltte yağ üretiminin artar bağlı olarak sivilcelenme görülür.

Tıbbi tedavi:

En çok doğum kontrol hapları kullanılır. Bu haplardaki östrojenler, karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan  androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde ise kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımını engellenerek aşırı tüylenme tedavi ediliyor. Hormon tedavisi ile de yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilir. Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlaması halinde ilaca devam edilir.

Aranızda hormon tedavisi gören varsa bilgilerini paylaşabilir mi ?

 
 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/blogtror/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ