Reklam
Blogtr.org

DGS Tercih Sıralaması ve Taban puanları ilişkisi

DGS Tercih Sıralaması ve Taban puanları ilişkisi
Reklam

GELEBİLECEK PUANLAR-SIRALAMA-ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ
DİYELİM Kİ 2016 DGS’DE SAYISALCI BİR ARKADAŞ 44 SAYISAL NETLE, 318 PUANLA (60 OKUL PUANIYLA) 550. OLDU. 2016 YILINDA TÜRKİYE SAYISAL NET ORTALAMASI DA YAKLAŞIK 8 OLDU.
BU SENE 2017 TÜRKİYE DGS ORTALAMASI DA DÜŞTÜ VE 7 OLDU DİYELİM. BU SENE YUKARIDA BAHSETTİĞİM ARKADAŞLA AYNI NETİ (AYNI OKUL PUANIYLA) YAPAN BİR ARKADAŞ DAHA YÜKSEK PUAN (MESELA 323) ALACAKTIR. ÇÜNKÜ SINAVIN ZORLUĞUNDAN DOLAYI YAPTIĞI NET GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA DEĞERLİ OLACAK. ANCAK SIRALAMASI AYNI KALABİLİR, YANİ ÇOK DEĞİŞMEYEBİLİR.

VE BU SENE GİREN BU ARKADAŞ GEÇEN SENE GİRENLE AYNI BÖLÜMDEN MEZUN OLSUN VE AYNI YERİ İSTESİNLER, ARZ-TALEP DURUMUYLA AYNI ÜNİVERSİTENİN TABAN PUANI YÜKSELECEK. FAKAT DEĞİŞEN OLMAYACAK, ÇÜNKÜ SENİN DE PUANIN YÜKSELMİŞ OLUYOR. YİNE İŞ SIRALAMAYA KALIYOR. YANİ ORADA BİZİM PUANIMIZ YÜKSELSİN, ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI DÜŞSÜN İSTİYORUZ AMA İŞTE DURUM GENELDE ÖYLE DEĞİL.
AMAAA BÖLÜM (MESELEA İNŞAATÇILAR) İÇİNDEKİ SIRALAMAN ÖNEMLİ OLUYOR. ONU DA ÖSYM BİZLERE BİLGİ OLARAK VERMİYOR. BİZ NE YAPIYORUZ, ÖNCEKİ YILLARDAKİ GİREN (O BÖLÜMÜ KAZANAN) KİŞİNİN SIRALAMASINA BAKARAK TAHMİN EDİYORUZ.
BİR DE GİREN SAYISINDAKİ BÖLÜM BAŞINA ARTIŞ, BÖLÜM BAŞINA KONTENJAN ARTIŞINI KARŞILAMAZSA Kİ HER SENE ÖYLE OLUYOR; YİNE TABAN PUANLARININ YÜKSELMESİ İLE DE KARŞILAŞABİLİYORUZ.
TERCİH LİSTEMİZDE 30 ÜNİVERSİTE (BÖLÜM) BULUNDURMA HAKKI BU KONUDAKİ DEZAVANTAJLARIMIZI AVANTAJA DÖNÜŞTÜRÜYOR. SİZ YETER Kİ BİRAZ İL ELEYİN, BİRAZ ÜNİVERSİTE ELEYİN; HEDEF VE ALTERNATİF BÖLÜM BELİRLEYİN. 30 TERCİHE İNERSE 10-15 PUAN ÜSTÜNÜ DE YAZARIZ, 10-15 PUAN ALTINI DA (SIRALAMA BİLGİSİNE HAİZ OLMADIĞIMIZ İÇİN).
UMARIM ANLAŞILMIŞTIR.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/blogtror/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ