Reklam
Blogtr.org

Bahar gelince neden aşık oluruz ? İşte Merak Edilen 9 Cevap!

Bahar gelince neden aşık oluruz ? İşte Merak Edilen 9 Cevap!
Reklam

“Geldi bahar ayları, gevşedi gönül yayları” deyip geçmeyin; baharda aşk başkadır başınıza gelmiştir, bahar gelince neden aşık oluruz ?  Mutlu sonla bitmezse hayatı zehir eder bu işler tabi herzamanda kötü bitmeyebilir önyargılı olmamak gerek. Evet bahar gelince aşık oluyoruz ama neden oluyoruz? Yeniden doğuşun metaforu bahar aylarındayız. Orhan Veli der ya, “Beni bu güzel havalar mahvetti / Böyle havada aşık oldum”. İşte size neden baharda aşık olduğunuzu anlatan 9 madde:

1. Seçimi vücudunuz yapar

Gariptir; bahar gelince bazılarımızın iştahında bir kesilme olur. Modern zaman insanları olarak “Yaza hazırlanıyorum vücut bir şekle girsin” deriz.Hatta sıkı diyetlere başlayanlar, spor salonuna yazılanlar hızla artar. Maksat plajda vücudumuz düzgün görünsün, değil mi? Vücudumuz, bahar aylarında hayatta kalmak ve üremek (canlılığın devamını sağlamak) üzere olan işlevlerinden üremeye daha çok ağırlık veriyor. Havaların ısınmasıyla mide ve bağırsaklarımız daha az çalışmaya başlıyor ve bu da cinsel organlarımızdaki aktivitenin hızlanmasına sebep oluyor. Havalar ısındıkça bu etki de giderek artıyor.

2. Vücudun salgıladığı kokular aşka sebep oluyor!

Havaların ısınmasıyla ter bezlerimiz de daha fazla çalışmaya başlıyor. Böylece, koku hormonları olan feromonlar da daha fazla salgılanmış oluyor. Bunu ter kokusuyla karıştırmamak gerekiyor. Misal, kokuyla beraber çalışan feromon algımız, yani vomeronazal organımız zaman içinde işlevsizleşmiş. Neden? Çünkü artık hayatımızda başka kavramlar var ve hayvanların kullandığı o kimyasal iletişim formu bizim için yaşamsal önemde değil. Yinede koku filmini herkese hatırlatmak isterim.

3. Biyokimya mı duygu mu?

Eğer baharda aşık oluyorsak bunun biyokimyasal bir durum mu yoksa duygusal bir yakınlaşma mı olduğunu anlamak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Baharda aşk başkadır sonbaharda hala aynı kişiye aşıksak bunun vücudumuzun biyokimyasal tepkimeleriyle alakalı mevsimsel bir şey olmadığı ispatlanmış oluyor. Eğer o kişiye tanıştığınızdaki hisleri kaybettiyseniz üzgünüz ama biyokimyanız sizi yanıltmış olabilir. Bunu modern zaman insanları olarak “Beni artık etkilemiyor”, “Heyecanımı yitirdim”, “Aşk geçici bir şey, zamanla yerini sevgiye saygıya bırakıyor” gibi cümlelerle doğruluyoruz aslında. Dikkat edin: Fırtınalı bir süreçten sonra biten ilişkilerinizin birçoğu baharda ya da yaz aylarında başlamış olabilir.

4. Baharda aşk başkadır Beyin bunun neresinde?

Bütün duyguların beyinde oluştuğunu ve beyinde bittiğini biliyoruz. Kalp, vücudun pek çok organı gibi, beynin sinyalleriyle etkilenen taraf. Hormonlarımız, bahar aylarında vücudumuzu adeta istila eder. Hal böyle olunca, baharda aşk olasılığı bir kez daha artmış oluyor. Hormonlarımızın gözlerimizi kör edip bizi yanıltma gücüne sahip olmasının yanında bizi mutlu edecek anahtar olduğunuda unutmayın.

5. Bahar psikolojisi

Sonbahar ve kış aylarındaki kapalı hava, yağmur, kar, kasvet kişileri de etkisi altına alıyor. Bahar gelince pırıl pırıl güneş ve doğanın renkleri bize de canlılık, yenilik ve hayat enerjisi veriyor! Kışın ve soğuğun depresifliğinden çıkan ve mutlu olmaya can atan hevesli bireyler olarak bu mutluluğumuzu başkalarıyla paylaşmak istememiz gayet normal.

6. Oksitosin devreye girerse?

Vücudumuzdaki biyokimyasal tepkiler, bizi ilgilendiğimiz kişiyle yakınlaşmaya ve bunun sürekliliğini istemeye itebiliyor. Bunun sebebi de baharda aşk başkadır dedik ya! tabi ki kucaklaşma hormonu oksitosin! Bu tip yakınlaşmalar afrodizyak etkisi taşıdığından, durum eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece mevsimsel bir şeyse, bahar geçtikten sonra aşık olduğumuzu sandığımız kişi bize şaşkınlık verebiliyor. Baharda ve yaz aylarında dürüst olalım daha çok cinsel birliktelik, daha çok öpüşme hayali kurarız. Normal bir şey bu, vücudumuz bizi buna yöneltiyor. Oksitoksinin birden fazla etkisi var; sevgi, nefret, kıskançlık… Tam bir duygusal bomba niteliğinde… Unutmamak da fayda var.

8. Dopamin, adrenalin ve serotonin de burada!

Dopamini artık tanıyoruz; ödül sistemiyle ilgili olan dopamin neşe veriyor. Eğer ilişkiler konusunda çok da tecrübeniz yoksa aşk durumlarında adrenalin fazlaca salgılandığından daha kolay aşık olmanıza sebep oluyor. Kendinizi çok fazla kontrol ediyorsanız serotoninden mahrum kalma tehlikeniz var. O yüzden bırakın serotonin mutluluk versin! İşte bu üç salgıyı bahar aylarıyla birlikte kontrol etmemiz güçleşir o yüzden de bu aylarda daha kolay abayı yakarız.

9. Bağlanmak da lazım

Bağlanma hormonu olan vazopressin, bahar aylarında dengesiz bir şekilde salgılanıyor. Yani, vücudunuzda çokça bulunurken birden azalabiliyor. Bu da vücudunuzun kendini yenilemesiyle alakalı bir durum. Yinede bağlanmaktan korkmak gereksiz bir durum her tür sevgiye açık olmalı insan sadece nefes alıp gününüzün tadını çıkartın.
 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/blogtror/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ