Reklam
Blogtr.org

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik
Reklam

Bedelli Askerlik seçimlerden önce çok konuşulan ve gündeme damgasını vuran bedelli askerlik sonunda açıklığa kavuştu. Yasa teklifi TBMM ye sunuldu. Bedelli Askerlik teklifine göre 31 Aralık 1993 ve öncesi doğumlular 15 bin TL ödemeleri ve 28 gün temel askerlik eğitimi almaları koşuluyla askerlik hizmetinden muaf sayılabilecekler. Çalışanlar temel askerlik eğitimi süresince ücretsiz izinli sayılacak. Yurt dışında bedelli askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği tutar 1000 Euro luk tutar 2000 Euro olurken 38 yaş sınırı kaldırıldı. İşte Bedelli Askerlik için merak edilenler.

Bedelli Askerlik İçin Önemli Konular

Düzenleme ile yoklama kaçağı olan ve bakaya kalanların sayısının her geçen yıl artmasının önüne geçileceği hedefleniyor. TSK’nın ihtiyaç duyduğu asker sayısıda göz önünde bulundurularak 31 Aralık 1993 tarihide dahil olmak üzere 25 yaşını doldurmuş kişiler Bedelli Askerlik yapabilecek. Yaşı yeterli olan ve düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte henüz hiç bir fiili askerlik hizmetine başlamayanlar  düzenlemden ten faydalanabilecek.

Bedel Tek Seferde Ödenecek

Bedelli askerlik ten faydalanabilmeleri için adayların başvurularda 15 bin TL ya da Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ardından 28 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekli olacak.

Cezalar Silinecek Kalkacak

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak yükümlüler haklarındaki saklı, yoklama kaçağı ve bakaya dan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, soruşturma ve kovuşturma başlatılanlar iptal edilecek. Bedelli Askerlik kapsamında bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek. Düzenleme tarihinden önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına ilişkin kararlardan ötürü askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın Bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecekler.

Savunmaya Destek

Bedelli askerlik uygulamasından tahsil edilen tutar genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Yatırılan bu para bedeli karşılığı Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Temel Eğitim Yerini Bakanlık Belirleyecek

Düzenlemeden yararlanacak kişilerin 28 günlük temel eğitim alacağı birliği Milli Savunma Bakanlığı belirleyecek. Bedelli askerlik ten yararlanacak öğrencilerin okullardaki devam durumundaki planlamayı Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılacak.

Yurt Dışı İçin Uzaktan Muvazzaflık

Düzenleme için askerlik hizmeti yükümlülüğüne tabii olanlardan yurt dışında oturma ya da çalışma iznine sahip olan işçi veya işveren sıfatıyla ya da bir meslek ya da sanat icra edenler, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunmak koşuluyla bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla düzenleme için askerlik şubelerine başvurabilecekler. Bedelli Askerlik ten faydalanabilmek için durumlarını belgeleriyle ispat edenler, 2 bin Euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığı’nca verilecek uzaktan eğitimi alıp, muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak ve Bedelli Askerlik ten faydalanabilecek.

Bedel Tutarı

Bedelli  tutarının herkesin gelirine göre oranlanacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı ve herkes için Bedelli  tutarı 15 bin TL olarak belirlendi.

Düzenlemenin TBMM de Görüşüleceği Tarih

Düzenlemenin TBMM de görüşüleceği tarih belli oldu. Düzenlemenin de içinde yer aldığı torba yasa 23 Temmuz Pazartesi günü saat 13:00 da TBMM’de görüşülecek

Çalışanlar İçin Merak Edilenler

Tazminat

Bedelli yapacakların iş yerlerinden 28 gün askerlik yapacakları için kıdem tazminatı alma hakları var.

Bedelli askerlikte uygulanabilir 4 yöntem var. Birincisi personelin ücretsiz izne çıkması, ikincisi varsa yıllık izninden 25 veya 28 günü kullanması, üçüncüsü personel tazminatını alıp ayrılması, son olarak da , personelin idari izinli olarak gitmesi.

İşe Dönüş

Askerlik hizmetinden sonra işe dönebilmek için uygun kadro olması gerekiyor. Eğer uygun kadro yoksa açılana kadar beklenmesi gerek.
Askerden İşe döndüğünüzde, uygun kadro olduğu halde işveren sizi işe almaz ise yargı yoluna gidebilirsiniz. Bu durum ispat edilirse işverene, personelin aldığı ücret kadar 3 aylık ceza kesilebilir.
Memurlar ver sözleşmeliler 28 gün Bedelli Askerliklerini yapıp işlerine geri dönebilirler.
 
 
 
 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/blogtror/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ