Reklam
Blogtr

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı
Reklam

Eğitimde sosyal medya kullanımı

Eğitimde sosyal medya kullanımı günümüzde en fazla araştırılan ve incelenen konulardan biridir.Sosyal medyanın eğitimdeki yeri ve önemini bu yazımızda sizlere açıklamaya çalışacağız.

Günümüzde teknoloji hayatımızın her alanına girmiştir. Buna bağlı olarak da eğitim sektöründe de gün geçtikçe etkisini göstermektedir.Buna bağlı olarak da eğitimde sosyal medya kullanımı oldukça artış göstermiştir. Sosyal medya ile yazı, fotoğraf ve video gibi içeriklerin ücretsiz  paylaşılabilmesi eğitim sektörü için caziptir. Buna bağlı olarak da artık sosyal medya ve eğitim birbirlerine entegre haline gelmişlerdir.

Yapılan bazı araştırmalara göre  öğrenciler cep telefonlarına saatte  ortalama 15 kez bakıyor. Bu da ortalama 4 dakikada bir cep telefonlarına bakıp mesajlarına, veya sosyal medya hesaplarına baktıklarını gösteriyor.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise Google’ dan yapılan aramaların yüzde ellisinin mobil cihazlardan gerçekleştiği yönünde

eğitimde-sosyal-medya-kullanımı

 

Buna bağlı olarak akıllara gelen soru eğitimde sosyal medya kullanımı amacına ulaşabilir mi ?

Sosyal medya kullanım şekline ve amacına bağlı olarak yararlı ve zararlı olabilir. Eğitimde sosyal medya kullanımı ise kişiye fayda sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu şekilde kullanılırsa eğitimde sosyal medya amacına ulaşmış olur.

Eğitimde sosyal medya kullanımını sadece öğrenci üzerinden değerlendirmek  yanlış olur. Sosyal medya ile öğretmen, öğrenci ve veli arasında sıkı ve nitelikli bağlantılar kurulabilir.Bu bağlantılar sosyal medya ile hem hızlı gerçekleşir hem de amacına hizmet etmiş olur.

Eğitimde sosyal medya nasıl kullanır ?

  • Sosyal medya aracılığı ile öğrenciler kendi aralarında gruplar oluşturarak  bilgi alışverişini en yüksek seviyeye çıkarabilir.
  • Sosyal medya öğrencinin ödev ve projelerinde yardımcı olabilir.
  • Sosyal medya; velilerin öğrencilerin anlık durumlarını kontrol etmede yardımcı olabilir.
  • Sosyal medya ve diğer uygulamalarla öğrenciler doküman ve materyallerini birbirleri ile paylaşabilir ve birbirlerini yardımcı olabilirler.
  • Eğitim kurumları öğrencilere ulaşılmasında sosyal medyayı kullanabilir.
  • Sosyal medya ile öğrenci, öğretmen, kurum ve veli arasında bir paylaşma ortamı oluşur.
  • Sosyal medya ile öğrenciler, öğretmenlerini gereken durumlarda daha da hızlı ulaşabilmektedir.
  • Sosyal medya sadece öğrencilerin değil öğretmenlerin, kurumların ve velilerin de gelişimine katkıda bulunabilir.

 

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ