Reklam
Blogtr

Yüksek Lisans Nedir ? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır ?

Yüksek Lisans Nedir ? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır ?
Reklam

Yüksek lisans 4 yıllık lisans eğitiminin ardından, alanında uzmanlaşmak için alınan eğitimdir.  Yüksek lisans kelimenin İngilizce karşılığı “master” kelimesidir. 4 yıllık lisans eğitimden sonra adaylar,  lisans not ortalaması, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ( ALES ), yabancı dil puanı ve mülakat kriterlerine göre değerlendirilerek üniversitelerin ilgili bölümlerince kabul edilir.

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir bölümden lisans eğitimi almış ve bu eğitimi tamamlamış herkes yüksek lisans yapabilir.

Yüksek Lisans; Tezli Yüksek Lisans Ve Tezsiz Yüksek  Lisans Olmak Üzere iki çeşittir.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli Yüksek Lisans öğrencinin bilimsel araştırmalar yaparak, bilgiye erişmesi yorumlaması ve ve bu bilgiler ışığında bilimsel bir tez hazırlaması ile sonuçlanan bir eğitim türüdür.

Tezli Yüksek Lisans başvurusu yapabilmek için ALES’ten en az 55 puan almak gerekir. Bu puan YÖK tarafından belirlenir. Ayrıca Tezli Yüksek Lisans başvurusu yapabilmek için yabancı dil puanı da gereklidir. Bu yabancı dil puanı  yüksek lisans için başvurduğunuz üniversitenin mülakatında önemli rol oynamaktadır.

Tezli Yüksek Lisans en az yedi ders, bir seminer dersi ve tez çalışmasından oluşur. Eğitim süresi 2 yıldır.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir ? 

Tezsiz yüksek lisans  mesleki bilgi kazanmak için yapılan yüksek lisans türüdür. Bu yüksek lisansta öğrenci tez yerine dönem projesi hazırlar.Eğitim süresi 2 veya 3 yarıyıldır.

Tezsiz Yüksek Lisans başvurusu için ALES puan şartı aranmaz. Lisans not ortalaması ile başvuru yapılabilir.

Yüksek Lisans Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Güz ve bahar dönemi olmak üzere senede 2 defa, yüksek lisans başvuru ilanı açılır. Yüksek lisans başvuru tarihleri her üniversiteni farklı olabilir. Adaylar yüksek lisans başvurularını bireysel veya internet üzerinden de yapabilirler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ